Considering the alarming importance of CSAT in UPSC CSE Prelims exam and with enormous requests we received recently, InsightsIAS has started Daily CSAT Test to ensure students practice CSAT Questions on a daily basis. Regular Practice would help one overcome the fear of CSAT too.We are naming this initiative as Insta– DART – Daily Aptitude and Reasoning Test. We hope you will be able to use DART to hit bull’s eye in CSAT paper and comfortably score 100+ even in the most difficult question paper that UPSC can give you in CSP-2021. Your peace of mind after every step of this exam is very important for us.
Looking forward to your enthusiastic participation (both in sending us questions and solving them on daily basis on this portal).
Quiz-summary
0 of 5 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Information
Best of Luck! 🙂
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 5 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
- Not categorized 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- Answered
- Review
-
Question 1 of 5
1. Question
Direction (1-3): The given Bar Graph presents Income and Expenditure (in crores of Rupees) of a company for the five years, 2012 to 2016.
The average Income (per year) of the company in five years is what percentage more than its Expenditure in 2013?
Correct
Answer: D
Average Income of the company in five year = (450+560+650+700+700)/5
=3060/5 = 612
Required percentage
= (612–500)/500×100
= 22.4%
Incorrect
Answer: D
Average Income of the company in five year = (450+560+650+700+700)/5
=3060/5 = 612
Required percentage
= (612–500)/500×100
= 22.4%
-
Question 2 of 5
2. Question
In which year is the Expenditure more than 40% as compared to the Expenditure in the previous year?
Correct
Answer: B
In 2013,
= (500–350)/350×100 = 42.8%
Incorrect
Answer: B
In 2013,
= (500–350)/350×100 = 42.8%
-
Question 3 of 5
3. Question
What is the ratio of total Expenditure to total Income of the company in 2012, 2014 and 2015?
Correct
Answer: D
Total expenditure in 2012, 2014 and 2015 = 350 + 550 + 600 = 1500
Total income in 2012, 2014 and 2015 = 450 + 650 + 700 = 1800
Required ratio = 1500 :1800 = 5 : 6
Incorrect
Answer: D
Total expenditure in 2012, 2014 and 2015 = 350 + 550 + 600 = 1500
Total income in 2012, 2014 and 2015 = 450 + 650 + 700 = 1800
Required ratio = 1500 :1800 = 5 : 6
-
Question 4 of 5
4. Question
Direction (4-5): The pie chart shows the breakup of expenditure of IBPS Guide for the year 2020. Study the diagram and answer the following questions
The measure of the central angle of the sector representing Teacher is ________ degrees.
Correct
Answer: D
∴The central angle of the sector representing Teacher = 300/1800 × 360° = 60°
Incorrect
Answer: D
∴The central angle of the sector representing Teacher = 300/1800 × 360° = 60°
-
Question 5 of 5
5. Question
Expenditure on Content development and Software development constitute what percent of total expenditure?
Correct
Answer: D
Total expenditure on Content development and Software development = 200 + 300 = 500
∴ Required Percentage = 500/1800 × 100 = 500/18 = 27.77%
Incorrect
Answer: D
Total expenditure on Content development and Software development = 200 + 300 = 500
∴ Required Percentage = 500/1800 × 100 = 500/18 = 27.77%