Considering the alarming importance of CSAT in UPSC CSE Prelims exam and with enormous requests we received recently, InsightsIAS has started Daily CSAT Test to ensure students practice CSAT Questions on a daily basis. Regular Practice would help one overcome the fear of CSAT too.
We are naming this initiative as Insta– DART – Daily Aptitude and Reasoning Test. We hope you will be able to use DART to hit bull’s eye in CSAT paper and comfortably score 100+ even in the most difficult question paper that UPSC can give you in CSP-2021. Your peace of mind after every step of this exam is very important for us.
Looking forward to your enthusiastic participation (both in sending us questions and solving them on daily basis on this portal).
Quiz-summary
0 of 5 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Information
Best of Luck! 🙂
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 5 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
- Not categorized 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- Answered
- Review
-
Question 1 of 5
1. Question
The average of a set of 50 numbers is 38. If the two highest numbers, 78 and 82, are removed, what is the new average of the remaining numbers?
Correct
Solution:
The sum of the 50 numbers is:
50×38=1900
Removing the two highest numbers, the new sum is:
1900−(78+82)=1900−160=1740
The new average for the remaining 48 numbers is:
1740/48= 36.25
Answer: 36.25
Incorrect
Solution:
The sum of the 50 numbers is:
50×38=1900
Removing the two highest numbers, the new sum is:
1900−(78+82)=1900−160=1740
The new average for the remaining 48 numbers is:
1740/48= 36.25
Answer: 36.25
-
Question 2 of 5
2. Question
The average age of a group of 8 people is 40 years. Two more people join the group, increasing the average age by 2 years. If one of the new members is 56 years old, find the age of the other new member.
Correct
Solution:
Sum of the ages of the original 8 people be 8*40:=320
With two new people, the average age increases to 42 years, and the total number of people is 10. So, the new sum is:
10×42=420
The sum of the ages of the two new people is:
420−320=100 years
Let the age of the other new person be x.
Given that one of them is 56 years old:
56+x=100⇒x=44 years
Answer: 44 years
Incorrect
Solution:
Sum of the ages of the original 8 people be 8*40:=320
With two new people, the average age increases to 42 years, and the total number of people is 10. So, the new sum is:
10×42=420
The sum of the ages of the two new people is:
420−320=100 years
Let the age of the other new person be x.
Given that one of them is 56 years old:
56+x=100⇒x=44 years
Answer: 44 years
-
Question 3 of 5
3. Question
The average of four numbers a,b,c,d is 60. If the average of a,b,c is 55 and the average of b,c,d is 65, and c= 75, find the value of b
Correct
Solution:
(A+b+c+d)=60*4=240
A+b+c= 55*3=165
B+c+d= 65*3=195
A+b+c+d – (a+b+c)=d=240-165=75
A+b+c+d-(b+c+d)=240-195=a=45
B+c=240-75-45
=120
120-75=45
Answer: 45
Incorrect
Solution:
(A+b+c+d)=60*4=240
A+b+c= 55*3=165
B+c+d= 65*3=195
A+b+c+d – (a+b+c)=d=240-165=75
A+b+c+d-(b+c+d)=240-195=a=45
B+c=240-75-45
=120
120-75=45
Answer: 45
-
Question 4 of 5
4. Question
There were 30 students in a hostel. Due to the admission of 20 new students, the expenses of the mess increase by 1600 per day while the average expenditure per head diminished by 8. What was the original expenditure of the mess?
Correct
Solution:-
30 x A + 1600 = 50 × (A – 8)
20 x A = 2000
→ A = 100. Total expenditure original = 100 × 30
= 3000.
Incorrect
Solution:-
30 x A + 1600 = 50 × (A – 8)
20 x A = 2000
→ A = 100. Total expenditure original = 100 × 30
= 3000.
-
Question 5 of 5
5. Question
20 persons went to a hotel for a combined dinner party. 15 of them spent Rs 90 each on their dinner and the rest spent Rs 30 more than the average expenditure of all the 20. What was the total money spent (in Rs) by them?
Correct
Solution:-
Assume x is the average expenditure of 20 people.
Then, 20x = 15 x 90 + 5(x + 30). On solving we
get x = 100
Total expenditure = 20 × 100 = 2000.
Incorrect
Solution:-
Assume x is the average expenditure of 20 people.
Then, 20x = 15 x 90 + 5(x + 30). On solving we
get x = 100
Total expenditure = 20 × 100 = 2000.