Quiz-summary
0 of 5 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Information
Considering the alarming importance of CSAT in UPSC CSE Prelims exam and with enormous requests we received recently, InsightsIAS has started Daily CSAT Test to ensure students practice CSAT Questions on a daily basis. Regular Practice would help one overcome the fear of CSAT too.
We are naming this initiative as Insta– DART – Daily Aptitude and Reasoning Test. We hope you will be able to use DART to hit bull’s eye in CSAT paper and comfortably score 100+ even in the most difficult question paper that UPSC can give you in CSP-2021. Your peace of mind after every step of this exam is very important for us.
Looking forward to your enthusiastic participation (both in sending us questions and solving them on daily basis on this portal).
Wish you all the best ! 🙂
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 5 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
- Not categorized 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- Answered
- Review
-
Question 1 of 5
1. Question
Directions for the following 5 (five) items:
Study the following table carefully to answer the questions that
follow.Total number of students studying in various colleges over the years
What is the ratio of the number of students studying in College A to the number of students studying in College E in the year 2012?
Correct
Solution: B
The number of students studying in College A in the year 2012 = 980.
The Number of students studying in College E in the year 2012 = 1120
Therefore, the required ratio = 908:1120 = 7 : 8.
Hence, option (b) is correct.
Incorrect
Solution: B
The number of students studying in College A in the year 2012 = 980.
The Number of students studying in College E in the year 2012 = 1120
Therefore, the required ratio = 908:1120 = 7 : 8.
Hence, option (b) is correct.
-
Question 2 of 5
2. Question
What is the difference between the average number of students studying in College A over the given period and the average number of students studying in College ‘C’ over the same period?
Correct
Solution: D
The average number of students studying in College A over the given period
= (860 + 910 +930 + 990 + 980 +940)/6
= 5610/6
= 935
The average number of students studying in College C over the given period
= (780 +820 + 910 + 980 + 980 +1020)/6
= 5490/6
= 915
Therefore, difference = 935 – 915 = 20
Hence, option (d) is correct.
Incorrect
Solution: D
The average number of students studying in College A over the given period
= (860 + 910 +930 + 990 + 980 +940)/6
= 5610/6
= 935
The average number of students studying in College C over the given period
= (780 +820 + 910 + 980 + 980 +1020)/6
= 5490/6
= 915
Therefore, difference = 935 – 915 = 20
Hence, option (d) is correct.
-
Question 3 of 5
3. Question
What is the difference between the total number of students studying in College B over the given period and the total number of students studying in College D over the same period?
Correct
Solution: D
The total number of students studying in College B over the given period
= 890 + 980 + 1040 + 1000 + 940 + 960
= 5810
The total number of students studying in College D over the given period
= 900 + 970 + 908 + 940 + 960 + 920
= 5598
Therefore, the difference = 5810 – 5598 = 212.
Hence, option (d) is correct.
Incorrect
Solution: D
The total number of students studying in College B over the given period
= 890 + 980 + 1040 + 1000 + 940 + 960
= 5810
The total number of students studying in College D over the given period
= 900 + 970 + 908 + 940 + 960 + 920
= 5598
Therefore, the difference = 5810 – 5598 = 212.
Hence, option (d) is correct.
-
Question 4 of 5
4. Question
What is the average number of students studying in College E over the given period?
Correct
Solution: B
The average number of students studying in College E over the given period
= (840 + 880 + 990 + 1000 + 1050 + 1120)/6
= 5880/6
= 980
Hence, option (b) is correct.
Incorrect
Solution: B
The average number of students studying in College E over the given period
= (840 + 880 + 990 + 1000 + 1050 + 1120)/6
= 5880/6
= 980
Hence, option (b) is correct.
-
Question 5 of 5
5. Question
The number of students studying in College C in the year 2010 is approximately what per cent of the total number of students studying in various colleges in that year?
Correct
Solution: A
The number of students studying in College C in the year 2010 = 980.
The total number of students studying in various colleges in that year
= 990 + 1000 + 980 + 940 + 1000
= 4910
Therefore, required percentage = (980/4910) * 100 = 19.95 (Approx 20 %)
Hence, option (a) is correct.
Incorrect
Solution: A
The number of students studying in College C in the year 2010 = 980.
The total number of students studying in various colleges in that year
= 990 + 1000 + 980 + 940 + 1000
= 4910
Therefore, required percentage = (980/4910) * 100 = 19.95 (Approx 20 %)
Hence, option (a) is correct.